Bıyık ekimi

Erkeklerde üst dudak üzerinde kıl çıkmaması ya da yeterli sıklıkta olmaması durumunda kesin çözüm  bıyık ekimidir. Bıyık bölgesine ekilecek kıl kökleri sac ekiminde de olduğu gibi donör alan olarak ifade ettiğimiz ense bölgesinde iki kulak arasındaki alandır. Bu alandaki kökler fue yöntemi ile 0,6mm punchlarla alınır. Kıl köklerinin olmadığı ya da seyrek olduğu alana gerekli acı ile kanalları açılıp ekim işlemi yapılır.

Bıyık bölgesinde yara, skar izi, ameliyat izi, yanık izi dökülme gibi sorunlar profilde olduğu için kişileri psikolojik olarakta etkilemektedir. Bu hatırlatıcı izden kurtulmak bıyık ekimi ile mümkündür.

Bıyık ekiminde profesyonel ekimiz birçok ekim yapmıştır gerekli deneyime sahiptir. Fue ile kökleri alıp gerekli alana uygun sıklıkta doğal görünen bıyık ekimi yapabilmektedir.


Sakal ve Favori Ekimi

Sakal ekimini hiç sakalı çıkmayan kişilerin yaptırabildiği gibi, sakal ve favori bölgesinde gerekli yoğunluğu olmayan kişiler yanık, ameliyat izi, kaza izi, skar izi ya da bölgesel dökülmesi olan kişiler de yapılabilir.

Sakal ve favori ekiminde sac ekiminde de olduğu gibi donör alan ense bölgesinde iki kulak arasındaki mesafedir. Bu bölgedeki saç kökleri fue yöntemi ile 0,6mm punçlarla tek tek alınır ve istenilen bölgeye ekim işlemi yapılır.

Sakal ve bıyık ekim işlemi beş aşamalı olarak yapılır.

Birinci aşama hazırlık aşamasıdır. Ekim yapılacak bölge ve donör alanı işaretlenir.  Kişi ayrıntılı olarak bilgilendirilir.

İkinci aşama anestezi aşamasıdır. Bu aşama için hastanın iki seçeneği vardır. Birincisi lokal anestezi , lokal anestezide hasta tok karna iken küçük iğneler yardımıyla işlem yapılacak alan uyuşturulur. Birkaç dakika sonra hasta ağrı acı hissetmez. İkincisi seçenek ise sedasyon + lokal anestezi seçeneğidir. Genellikle iğne korkusu olan kişilerin seçtiği seçenektir. Bu yöntemde hastalarımız 5 saatlik açlık durumundan sonra sedasyon ilacı verilir kişi sedasyonun etkisinde iken uyurken lokal anestezi yapılır. Hasta agrı acı hissetmez iğne yapıldığı zamanı hatırlamaz anestezi bittiğinde uyandırılır. Diğer işlemlerde uyanıktır.

Üçüncü aşama fue aşamasıdır. Transfer edilecek greftler donör alandan, punchlar yardımıyla tek tek istenilen sayı kadar seçilerek alınır.

Dördüncü aşama kanal açma aşamasıdır. Bu aşamada kanallar istenilen yön ve açı ile açılır. . Bu aşama çok önemlidir. Gerekli sıklık graftların yerleri bu aşamada belirlenir.

Beşinci aşama ekim aşamasıdır. Alınan graftlar açılan kanallar içerisine doğru yön ve acıya göre zarar görmeden uzman ekip tarafından tek tek yerleştirilir.


SAKAL EKİM OPERASYONU ÖNCESİ VE SONRASI KILAVUZU

Sakal Ekim Operasyonu Öncesinde Yapılması Gerekenler

– Sakal ekim operasyonunun (3-7 gün) öncesinde alkol kullanmayınız ve sigarayı azaltınız.

– Sakal ekim operasyonundan 1 hafta önce ASPİRİN ve türevi ilaçlar kullanmayı bırakınız.

– Sakal ekimi operasyonu öncesinde ortalama 8 saat uyuyarak dinleniniz.

– Sakal ekim operasyonuna gelirken önden fermuarlı, düğmeli rahat giyip çıkartabileceğiniz kıyafetleri tercih ediniz.

– Sakal ekim operasyonu öncesi en az 3 gün sakal tıraşı olmayınız.

– Geçirilen herhangi bir ameliyat, kronik rahatsızlık yada kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

– Sakal ekim operasyonu öncesinde kahvaltı yapınız. Operasyon sırasında hafif bir şeyler yiyiniz.

– Operasyon randevu saatine riayet ediniz.


Saç Ekim Operasyonu Sonrasında Yapılması Gerekenler

– Operasyondan sonraki 1 hafta alkol kullanmayınız ve sigarayı azaltınız.

– Size verilen ilaçları zamanında ve doğru bir şekilde kullanınız.

– Operasyondan sonra donör bölgeye (sakal için foliküllerinin alındığı) uygulanan bandajın çıkarılması için operasyondan sonraki gün merkezimize geliniz.

– Operasyondan sonra 1 hafta boyunca sırt üstü yatarak ekim alanınızı temas ettirmeyiniz.

– Operasyon sonrasında ekim yapılmış olan bölgeyi özellikle 1 hafta süresince vurma ve çarpmaya karsı koruyunuz. Bu bölgeye kaşıma yapmayınız, kıyafetlerinize sürtülmemesine dikkat ediniz.

– 2 ay süresince sakallarınızı vücut losyonu ile sık sık nemlendirerek ıslak tutunuz

– Kaşıntı durumunda size verdiğimiz spreyi kullanınız.

– Sakal ekim operasyonundan sonra 2 ay süresince cilt özelliklerinize göre güneşe çıkmadan 15 dk önce mutlaka 50 faktöre kadar güneş kremi kullanınız.

– Sakal Ekim operasyonundan sonra 1 hafta süresince selamlaşırken yüzünüzle temastan kaçınınız.

– Sakal ekim operasyonundan sonra 1 ay süresince ağır Spor, havuz, sauna, deniz ve güneşten kaçınınız.

– Operasyondan sonra 20. Günden itibaren hafif egzersiz ve yürüyüş yapabilirsiniz.


Sakal Ekimi Süreci
Sakal ekimi Sonrasında 15 gün süresince sakallar uzar ve sonrasında dökülmeye başlar. 30. Günde büyük çoğunluğu dökülür. 100. Günden itibaren sakallar çıkmaya başlar.    Yoğunluk 6-9. Ayda oluşur. Büyük Çoğunluğu 12 ayda çıkar. İşlemin tamamen sonuçlanması 18 ayda olur.